2024’ün kinci Kitabı : Bir Borsa Spekülatörünün Stratejileri – Richard D. WYCKOFF

Öncelikle her zaman olduğu gibi bu kitabı da nasıl aldığımı anlatarak başlamak istiyorum. Bu ara borsa ve yazarlıkla ilgili okumayı düşündüğüm kitapları okunacaklar listeme aldım. Kitap satan web sitelerinden, nadir kitap gibi ikinci el kitap satan sitelerde ve hepsi burada gibi e-ticaret sitelerinden kitapları takip ediyorum. Hangi kitap nerede uygun ve ucuz satılıyorsa da imkanım oldukça alıyorum. Bu kitabı da Hepsi burada sitesinden aldım. Orda ekonomi kitaplarında %15 indirim vardı. Birde premium üye olunca kargoda ücretsiz oluyor. Böylece kitabı 17 Ocak tarihinde 46,71 TL’ye aldım.

Gelelim kitap hakkında ki yorumuma. Kitap, herkesin bildiği bir borsa klasiği olan ‘Bir Borsa Spekülatörünün Anıları‘ kitabının kahramanı Jesse Lauriston Livermore hakkında yazılan kitaplardan birisidir. Bir Borsa Spekülatörünün Stratejileri kitabının yazarı Richard D. Wyckoff‘da  Amerikalı bir borsa yatırımcısıdır ve Wall Street Dergisi‘nin kurucusu ve bir dönem editörüdür. İşte bu kitapta yazılanlarda Wall Street dergisinde yayınlanan yazılardan oluşmaktadır. Yani burada yazılanlar neredeyse 100 yıl önce yazılmış bilgileri içeriyor. Düşünebiliyor musunuz adamların borsası 100 Yıl önce gelişmişliğini tamamlamış. Bizim borsamız bu kitaptaki yazılanlardan 40-50 sene sonra kurulmuş. Borsamız şu anda açılalı 38 yıl olmuş ve hala yatırımcısına güven vermeyen bir yapıda. İnsanımız borsayı bilmiyor. Bilenlerde kısa yoldan köşe dönme yeri ve oyun yeri olarak görüyor.

Kitabımızın kahramanı Jesse Livermore hisse senetleriyle ilgilenmeye 14 yaşında başlamış. Bende 17 yaşında başladım. Borsadan çok paralar kazanmış ama çokta kaybetmiş. Yılmamış, yeniden başlamış ve tekrar çok büyük paralar kazanmış. Başarılarla, iniş çıkışlarla dolu yaşamı, milyonlara ilham olmuş stratejilere olan, övünmekten pek hoşlanmayan büyük yatırımcı ve borsa üstadı Livermore malesef 1940 yılında hayatına bir silahla son vererek intihar etmiş. İnsan kimbilir ne derdi var demekten kendini alamıyor. Toprağı bol olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir