Herşeyin Başı: Sağlık

Şuana kadar pek kar yağmayan ama zaman zaman soğuk olan günleri yaşıyoruz. Afyon eski soğuk ayaz Afyon. Fakat eski, karlı Afyon yok artık. Aylarca karın yerden kalkmadığı Afyon yok artık. Çeşmede ki suların donduğu Afyon’da yok artık. Hepimizin dilinde mevsimler değişiyor cümlesi var artık.

Bu karsız ama soğuk kış günlerinde en büyük derdimiz hastalıklar. Hele ki pandemi sonrasını da düşününce sonu gelmeyecek gibi olan öksürükler, düşmeyecek gibi olan ateşlenmeler, boğazı yırtan balgamlar derken çoğumuz hasta oluyoruz. Herşey zıttıyla bilinir derler. Yani hasta olunca sağlığın kıymeti ne kadar önemli bir kez daha anlıyoruz.

Hastalık deyince sadece maddi hastalıklar aklımıza gelmesin. Psikolojik ve ruhumuza sıkıntı veren herşey de bir hastalık. Ki, hem maddi olsun hem manevi hastalıklar olsun en önemli şey moralimizi yüksek tutmak olmalı.

Hal böyle olunca moralimi yüksek tutmamı sağlayan bazı şeyler var. En azından bazı şeylerin kıymetini bilip şükür etmemi saflayan şeylerden birisi.

Müzik ruhun gıdası derler. Bunu bilmeyen kimse yoktur herhalde. Bir ara her gün dinlediğim şimdilerde de arada dinlediğim bir eser var. Rahmetli Barış Manço’nun Olmaya Devlet Cihan’da Bir Nefes Sıhhat Gibi şarkısı..

Şarkının sözleri bana ilaç gibi geliyor. Bütün hastalara şifa olması dileğiyle sizlere Barış Manço’nun bu güzel eserinin şarkı sözlerini ve videosunu bırakıyorum:

Olmaya Devlet Cihan’da Bir Nefes Sıhhat Gibi

Usta terzi dar kumaştan bol gömlek diker Doğru tartan esnaf rahat, huzurlu gezer Eğrinin ve doğrunun hesabı mahşerde Dünyada biraz huzur her şeye bedel Sağlığın nasıl gülüm, sen ondan haber ver İlaç neye yarar vade gelmişse eğer?

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi,

Han senin, hamam senin, konaklar senin Tarla senin, çiftlik senin, bağ bostan senin Diyelim ki dünya malı tümünden senin; Ağız tadıyla yersen bir şeye benzer Sağlığın nasıl gülüm, sen ondan haber ver İlaç neye yarar vade gelmişse eğer?

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi,

Barış der biraz tuzum, ekmeğim olsa Buz gibi pınar suyundan bir testim olsa Bir de şöyle püfür püfür bir çınar gölgesi Kaç kula nasip olur ki keyfin böylesi? Bir lokma ye, bir yudum iç, bir oh çekiver İlaç neye yarar vade gelmişse eğer?

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi,

Youtube Video Klibi:

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir