“ETSY İLE GELİR” ETKİNLİĞİ -3, NOTLARIM

Bu yazıyı 2 Ekim 2022 tarihinde yazdığımı belirtmek isterim.

Etsy İle Gelir Etkinliğine dair ilk yazımda etkinliğe neden katıldığımı ve ikinci yazımda da maceralı bir günde etkinliğe nasıl katıldığımı yazmıştım. O yazı da etkinlikteki katılımcılardan edindiğim bilgileri bu yazımda paylaşacağımı belirtmiştim. Aklımda kaldığı kadarıyla şimdi sizlere onları aktarmaya çalışacağım.

Aklımda kaldığı kadarıyla dedim çünkü bu toplantıda not tutmadım.. Bu tür toplantılara giderken her zaman yanımda olan ajandamı ve hatta  kalemimi bile götürmedim. Yanımda okuduğum kitapta beğendiğim yerleri çizmek için taşıdığım küt burunlu küçük bir kurşun kalem vardı. Onunla da rahat not alamam diye düşündüm.

Etkinlik salonuna girer girmez gözüm oturacağımız sandalyelere kaydı hemen. Not almak için kağıt kalem bırakılmış mı acaba dedim. Çünkü genelde otel toplantılarında olan etkinliklerde oturacağımız yere kağıt kalem bırakırlar. Belki burada da vardır dedim ama yokmuş. Ya da vardı ben biraz gecikince görmemişte olabilirim. Öyle olunca kendi kendime dedim ki: Bugün de dinleyeceğim, bazen not alırken kaçırdığım şeyler oluyor. En azından bugün can kulağı ile dinleyeyim dedim..

İşte bu nedenle aklımda kalan etkinlik notları:

Katılımcıların isimlerini bilmiyorum..İnstagram adresinden paylaşılan posta baktığımda ben gittiğimde konuşmacı olan kişi Amazon’dan bahsediyordu. Hangi platform için olduğunu anlamadım ama gelecekte çok daha büyüyeceğinden bahsetti. Muhtemelen Etsy diye tahin ediyorum.

Navlungo

Daha sonra kargo taşımacılık için ve sektörü domine etmeyi başaran Navlungo yönetim kurulundan İsa Bey çıktı.

Pek çok şey söyledi ama bence ennnnn önemlisi ve en kritiği şuydu: “Biz bu işin korkutucu olmadığını ve kolay olduğunu insanlara anlatmaya ve göstermeye çalışıyoruz” dedi. Zaten herkes adım atmaktan korkuyor, en büyük sorunlardan birisi de kargo. Biz bu işi onlar için kolay olduğunu zor olmadığını anlatıyoruz dedi.. Büyük alkışş..Çünkü en büyük engelimiz korku zaten.

Worldef toplantısından geldiğinden bahsetti. Eski Koç çalışanı imiş. Ve şuan Navlungo’da 130 çalışana ulaşmışlar. Kargo için yola çıkmalarına rağmen müşteri hizmetlerinden gelen talebe göre e-ticaret bilgisi veren bir duruma da döndüklerini ve sadece telefonda çalışan 17 müşteri temsilcisi olduğunu söyledi.

Konuşma yaparken sadece sahnede değil de aralarda dolaşarak konuşma yaptığı aklımda kaldı. Şöyle başardım böyle başardım hikayesi anlatmak yerine müşteri temelli neler yaptığını anlatmak benim için daha önemli dedi.

Mesela kargo ebatlarını standartlara göre ölçmek çok önemli. Kargo gönderisi çok olan bir müşteriden sürekli ölçüm hataları alıyorlarmış. Karşı taraf (yani müşterisi) doğru ölçüm yaptığından o kadar doğru  emin ki artık kendi ekibimden şüphelenmeye bile başladım dedi. Bunun üstüne atlamış İzmir’e gitmiş ve görmüş ki orada ölçüm yapanlar korkunç hatalı ölçüm yapıyorlarmış dedi. Ayrıca bu ölçümler kargoda meydana gelen baskı vb. durumları ile de bazen hatalı çıkabiliyormuş.

Şuan yaklaşık 90 bin ihracatçı varmış. Sanırım bu büyük küçük bütün şirketler olsa gerek. Yoksa küçük ölçekliler için mi bu rakam bilemiyorum. Ama tüm Türkiye için ise rakam zaten çok düşük bence. Hatta şunu dedi: bunlar kayıtlı rakamlar bunların yarısı kayıtlı yarısı da muhtemelen ihracat yapmıyor dedi.

Kurulduğu günden bugüne ilk kez bu Temmuz ayında kar etmişler.

Bir ürününü bize nasıl ebat ölçülerinin alınması gerektiğini göstererek anlattı.

İKAS

Daha sonra İkas’ tan Umut Bey’de çıktı. İkas sisteminden bahsetti. Tam olmasa da anladığım kadarıyla Shopify alt yapısına benzer ve daha hızlı bir sistemleri varmış.

Verdiği bilgiye göre internet kullanıcılarının  %80’ni tıkladığı sayfalar 2 sn. de açılmazsa o sayfayı terk ediyorlarmış.

Birisi son çeyrekte tıklanma ve satışlar artacak sisteminiz bu talebi kaldırır mı gibi bir soru sordu.

İlginç bir örnekle bilgi verdi. Bu örnekle influencer gücünü de göstermek istiyorum size.

Dedi ki bir instagram influenceri bir ajanda paylaşmış. O ajandayı satan satıcının 1 dk da sepetine 16000 evet yanlış okumadınız 16 bin sipariş düşmüş ve bunu sistemleri sorunsuz  halletmiş.

Teknik olarak başka şeylerden de bahsetti ama aklımda bunlar kaldı.

TOOLSY

Gelelim Etsy ve Etsy İle Gelir duayeni Kerem Beye. Kendi girişimleri olan Toolsy ’den bahsetti. Açıkçası ben ücretli sanıyordum ama çoğu özelliği ücretsizmiş. Toolsy bir Etsy analiz ve yardımcı programı. Çok detaylı bir çalışma yapıyorlarmış. Bu yazılım işleri çok maliyetli ve sizi anlayabilecek ve uygulayabilecek bir yazılımcı bulmak gerçekten zor. Şuan 3 yazılımcı ile çalışıyorlarmış. Ve uzun süredir Etsy’ den gelen kazancı bu yazılıma yatırmışlar.

Konuşma arasında yine vergi ve şirketleşme konusunda çok hassas olduklarını buna muhalif bir şey duyduklarında çok rahatsız olduklarını söyledi. O bunları söylerken -bende içimden-  beni de bu yüzden gruptan attınız Kerem Bey. Benim de amacım sırf bu yüzden bugün buraya gelmekti dedim. Hatta parmak kaldırıp yaşadığımı anlatacaktım ama yeri ve zamanı değil kimsenin canı sıkılmasın diye etkinlik sonuna kadar bekledim 🙂

Etsy kullanıcılarına bu yardımcı aracı kullanmasını tavsiye ederim. Amazon’da onlarca eklenti ve yardımcı araç var ama anladığım kadarıyla Etsy bu konuda çok bakir.. Toolsy eğer bu işi yapan diğer birkaç şirketle arayı kaparsa anladığım kadarıyla para basacak bir sistem olacak. İnşallah diyorum ve böyle bir çalışma içine girdikleri için tekrar tebrik ediyorum.

Daha sonra mimar olan ve yaşı benden çok genç olan. Etsy İle Gelir’ de kafa yoran ve faydalı olmaya çalışan genç girişimci Ali bey çıktı. Girişi çok farklı ve edebi oldu. Kim bu ya dedim içimden.. Ama anlattıkça gördüm ki bu işe çok kafa yormuş bilgi ve tecrübesiyle dolu bir kişi. Yaklaşık 5 bin satış yapmış ve bu azımsanacak bir rakam değil gerçekten. Maşallah. Allah yolunu açık etsin. Hangi badirelerden bu güne geldiğini anlattı. Gerçekten bu işin ne kadar sabır-sebat ve araştırma gerektirdiğini o anlattıkça daha iyi gördüm.

Etkinlikten 1 gün önce suspend riski yaşamış. 1 yıllık mağazasına suspend yemiş. Hiç gözünüzün yaşına bakmıyorlar dedi. Ürünle ilgili bir neden değilmiş.

Birde sakın ola sakın lisanslı ürünlere girmeyin dedi. Ayrıca Etsy İle Gelir web sayfasında pek çok yazıları yayınlanmış. Dahası ETSY kullanıcı kılavuzunu Türkçeye çevirmişler. Harika bir kaynak arkadaşlar değerlendirmeniz tavsiye ederim.

Son olarak Meta araçlarını anlatan bir kişi çıktı. İçeriye ilk girdiğimde telefonu şarja taktığım masada tam karşımda oturuyordu. Konuşmacı olduğunu bilmiyordum.

Meta yani Facebook, instagram ve whatsapp grubunun genel adı.

Rakamsal verilerden bahsetti. 

Özellikle reklam çıkarken facebook reklam yöneticisinden çıkmanın çok yararlı olduğunu ve oradan yazılacak bir sorun bildirisinin 24 saat içinde cevaplandığını söyledi. Bunun üstünde birkaç kez durdu.

Gördüğünüz gibi aklımda bazı şeyler kalmış.. Not alsam daha iyi olurdu, kısmet gelecek sefere inşallah.

Ayrıca toplantı sonunda geri bildirim istemleri çok akıllıca düşünülmüş bir şey. Bende önemserim bu tür geri dönüşleri. Verdikleri linkten geri dönüş yaptım ama bu 2 yazımda da daha geniş çaplı bir geribildirimde bulunduğumu düşünüyorum 🙂..

Türk girişimcisi adına bunlar çok ama çok güzel çalışmalar. Siz bir adım atıyorsunuz ve binlerce kişinin hayatına dokunuyorsunuz. Allah razı olsun diyorum hepsinden. Toplantı sonunda toplu bir fotoğraf çekindik. Toplantının başından beri müsait olmasını beklediğim Kerem Bey nihayet kısmen müsait olunca hemen neden orada olduğumu anlattım ve tekrar gruba eklenmem ricada bulundum. Hemen bir arkadaşına mesaj attı… Böylece o kadar zorluğa rağmen toplantıya katılmanın ve edindiğim bilgilerin ışığında hedefe gitmenin mutluluğuyla metroya doğru yol aldım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir