“ETSY İLE GELİR” ETKİNLİĞİ- 2

Bir önceki yazımda e-ticaretle ve ETSY ile nasıl tanıştığımdan bahsetmiştim. ETSY ile çalışmalarım devam ederken Etsy ile Gelir‘le nasıl tanıştığımı ve telegramdan grubundan nasıl atıldığımı anlatmayı çalıştım. Bu yazımda da Etsy ile Gelir telegram grubuna tekrar nasıl girdiğimi ve Etsy ile Gelir mimarı Kerem BAŞALI ile tanışmamızı sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Dün ilk yazımı paylaştıktan sonra Kerem Bey incelik gösterip güzel bir yorumda bulunmuş. Kerem Bey’in yorumu için tıklayınız lütfen. Kendisine mütevaziliğinden dolayı tekrar çok teşekkür ediyorum.

Yazının bundan sonraki kısmını 1 Ekim 2022 tarihinde yazdığımı tekrar belirtmek isterim.

Gruptan atıldıktan sonra Etsy İle Gelir’in Youtube, İnstagram, Twitter , Facebook gibi yerlerde ne kadar sosyal medya hesabı varsa hepsinden yazdım. “Mevzu yanlış anlaşıldı beni yanlış anladınız” diyeceğim ama mesajları gören yok! Bir gün bir baktım bir e-posta. Etsy İle Gelir etkinliği ileri tarihe ertelendi diyor. Allah Allah dedim. Sen hem beni engelle hem de davet et 🙂 Tabi o kişinin ben olduğumu bilseler belki davet etmezlerdi. Ama e-mail sistemine kayıt olduğum için davetiye geldi tabi. 9 bin kişinin içinde beni takip edecek değiller sonuçta. 

Bir gün önce Masseter Botoksu  için Konya’ya gitmiştim. Bunu da bir başka yazımda anlatacağım. Ertesi günde bu eğitim vardı. Öyle olunca işyerinden 2 gün izin aldım. “Ben O Etsy toplantısına gideceğim ve tekrar gruba gireceğim dedim.” 🙂 Etkinliğe gidişimin tek amacı bu. grubu tekrar girmek için kafayı kırdım tabiri caizse 🙂

Cuma günü sabah evde bir tadilat işi vardı. Marangoza git-gel. O işi yap, duş yap sonra kahvaltı yap derken zil çaldı. Kim O dedim, İSKİ dedi. Allah Allah benim zile basana kadar bir sürü zil var güvenlik var hiç mi kapıyı açan olmadı diyorum içinden. Birkaç dakika sonra benim zil çaldı. Kim O?  Bu saatte bütün çocuklar okulda bizim çocuklarda okulda. Kim acaba derken,  İSKİ dedi yine. Allah Allah hayırdır dedim (içimden) kapıyı açtım. Görevli arkadaş “ödenmemiş faturalarınız var” dedi. Eeee… yani? “Suyunuzu kesmeye geldim” dedi. Otomatik ödemede idi “nasıl olur?” dedim. Baktım o an bunu söyleyip mevzuyu uzatmanın anlamı olmadığını gördüm. Hemen öderseniz kesmicem dedi. Elim ayağıma dolaştı. Allah’tan evde idim. Bir yandan telefondan öte yandan bilgisayardan İSKİ sistemine girmeye çalışıyorum. Bir şekilde ödedim, hallettik, görevli arkadaş gitti.

Saate baktım 12’ye geliyor. Etkinlik saat 1’de. Benim oraya gitmem en az 1 saat 45 dakika!

Olsun geçte olsa gidecektim. Bugün o grubu gi-ri-le-cekkk. 😉

Eve yakın 2 otobüs durağı var. En hızlı olduğunu düşündüğüm otobüs durağına gittim. İlk 134UK geldi yok olmaz çok dolaşıyor dedim. 132S direk Marmaray’a gidiyor. 4 dakikaya gelecek görünüyordu. Daha Hızlı olur deyip o otobüsü bekledim. 132S geldi, şoför yer yok işareti yaparak durmadı. Durakta bekleyen 4 kişiyi almadan geçti gitti. Tabi ben ve yanımdaki beyefendi başladık saydırmaya…

Bir sonraki otobüs 28 dk sonra! Hay Allah, napıcam? Hadi diğer durağa. Arabayla metroya gitsem araba çocukları almak için eşime lazım anahtarı nereye bırakacağım. Oda olmaz. Yürüsem hava sıcak iyice terleyeceğim. O sürede zaten otobüs gelir oda olmaz. Bu düşünceler içinde diğer durağa gitmeye karar verdim…Bu arada “etkinlik ya ben  gidene kadar biterse” falan diye düşünüyorum. Yok diyorum bu tür etkinlikler en az 2 saat sürer geriye 1 saatim kalır. Ne anlatacakları bilmiyorum ama yine de bir şeyler öğrenirim ve çıkışta beni gruba tekrar alın derim diye beynimden düşünce helezonları akıyor. Zaten bunun , için gidiyorum dedim. Kendimi motive ettim. Saat oldu 12:40.

 Ben diğer durağa  gider gitmez 17S geldi. Otobüse bindim ödeme yapacağım. Bir baktım kartım yok! Çantanın önünü arkasını, cüzdanımın her sayfasını karıştırdım İETT kartı yok! Önce ki gece Konya’dan gelince abonman yüklemiştim. Ceketin cebine koyduğumu hatırladım.. (yazımı yazarken masadan kalkıp baktım, evet ceketin cebinde imiş) Kartım olmadığı için bir sonraki durakta indim. Dedim ben hiç gitmeyeyim. Zaten grubun yöneticileri de agresif birileri gibi, şimdi tekrar gruba beni almaz falan boş daha fazla yorulmayayım; yürü eve dedim kendi kendime. O an İETT dijital uygulamanın ödemelerinin öğrenci olarak kesildiğini hatırladım. 120 TL verip 200 binişlik abonman  almıştım. Dedim bu da 20 TL’ye mal olur hesabı yaparken 134YK geldi.. Saat 12:45.. Atladım gittim. Bu arada telefonun şarjı %10.. İETT yeni İstanbul Kart için ödemeleri telefondan QR ile yapacağım içir telefonun şarjının olması lazım. En son durakta inince de etkinlik binasına yürüyeceğim. Yeri bilmiyorum. Gideceğim yere 800m yürüyeceğim. Bunun içinde için yol tarifine ihtiyacım var o yüzden şarjında bitmemesi lazım..

Velhasıl çok şükür etkinliğin yapıldığı Facebook İstasyonu’ na vardım. Beklediğimden daha kalabalıktı. Bu arada yolda giderken Etsy ile Gelir Facebook hesabından gelecek olan konuşmacıları görünce baya şaşırdım. Navlungo, İkas gibi işin erbabı kişiler vardı listede. İkas ilanlarını bu aralar İstanbul’da görmeyen yoktur sanırım. Navlungo ihracatçılar için zaten bilinen bir taşıma işlemi yapan şirket.

Gider gitmez hemen telefonu şarja taktım. İlk konuşma arası verilene kadar girişte soldaki yuvarlak masada hem oturdum hem de konuşmacıları dinledim.

Şimdiye kadar pek çok etkinliğe gittim. Genelde ikamlar olur. Fakat burada envai çeşit meyve suları ve pek çok ikram vardı. Hatta paralı gittiğim etkinliklerde bile bu kadar çeşitli meyve suyu görmedim. Bunu da belirtmeden geçemeyeceğim 🙂

Etkinlik sonrası Etsy ile Gelir kurucusu olan Kerem Bey’e etkinliğin çok güzel olduğunu ama benim oraya geliş amacımı anlattım. Tekrar telegram grubuna beni eklemeleri rica etmek için işyerinden izin alarak etkinliğe katıldığımı söyledim.. Hemen bir arkadaşa mesaj attı. o arkadaş ilgilendi. Dün gece telgramdaki gizlilik ayarlarımdan ötürü gruba eklenemediğim mesajını atmışlardı. Ayarları düzeltmemi söylediler. Düzelttim diye mesaj attım. Ama şu saat itibariyle henüz grupta değilim 🙂

Eğer Etsy’ de satış yapmayı düşünüyorsanız ki mutlaka düşünün ve bir yerden başlayın derim. Bunun için bu işi anlatan pek çok kaynağın yanında Etsy İle Gelir Youtube, Telegram ve İnstagram sayfalarını takip etmenizi özellikle tavsiye ederim. 

Not: Ertesi günü telegram grubuna tekrar katıldım. 2022 sununa doğru Etsy mağazama yaklaşık 25 ürün yükledim. 2 ay kadar paralı reklam çıkmama rağmen hiç satış yapamadım ve böylece ETSY maceram sona erdi. Etsy ile ilgili herhangi bir çalışmam olmasa da Etsy İle Gelir grubu ile bazı gruplarda hâlâ varım. (06.01.2024)

Bir sonraki yazımda etkinlikte aldığım notları paylaşacağım.. Şimdilik hoşçakalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir