“ETSY İLE GELİR” ETKİNLİĞİ- 1

Not: Bu yazıyı 1 Ekim 2022 tarihinde yazdım.

Amazon, Shopify, Dropshipping, Etsy vb e-ticaret işleriyle tanışmam KHK ile memuriyetten ihraç olduğum dönemde oldu. Bu işleri internette ve sponsorlu reklamlarda tandım. Reklamlarda hem para kazanma aslında dolar kazanma hem de finansal özgürlük için pasif gelir elde etme tanıtımı yapılıyordu. Sonuçta iki kavramda kulağa çok hoş gelen şeyler. Peki gerçekten anlatıldığı kadar kolay mı bu işler? Kolay yönleri olsa da sadece bu işlere başlama endişesi bile sanırım en büyük korkularda birisi.

Etsy, Amazon ve Shopify işlerine göre hem hesap açılışı hem ürün yükleme hem de pazar yeri aylık sabit giderler vb. konusunda bence en kolay pazar yerleri arasında yer alıyor. Etsy’ de el emeği göz nuru ürünler yapıp satanlar için veya çevrelerinde bunları yaptırıp satma becerisi olanlar için çok güzel bir potansiyel mevcut. Detaylı bilgiler artık internette fazzzzlasıyla var. Fazlasıyla var diyorum çünkü ben bu işle 4-5 sene önce tanıştığım zaman Türkçe kaynak yok denecek kadar azdı. Ahmet Dokur adlı bir arkadaş bunun eğitimini çıkarmıştı. O zaman bu eğitimi alırken; “belki bu sefer başarabilirim” diye 100 veya 150 dolar verip o eğitimi de almıştım. O eğitim şuan Udemy’de satılmakta. Hatta şimdi dokümanlar, eğitimler, bloglar, ücretsiz videolar o kadar çok ki anlatamam. Bu seferde en güzel hangisi anlatıyor, en detaylı ve yardımcı bilgiyi hangisi veriyor diye seçmek zorunda kalıyorsunuz. Benden sonra bu işe başlayan binlerce kişi gemisini yürüttü hatta gemi bile alacak seviyeye gelenler bile var muhtemelen. Benim bazı şeylerde “bu iş olur” ışığını görmem çok erken oluyor. Ama o işi yapmam, o işe girişmem öyle hemen olmuyor malesef. Mesela Etsy’de 1 dolar bile kazanamamış olmam bunun açık bir örneği. Neden başarısız olduğum konusu ise ayrı bir yazının konusu olduğu için bu konuyu o yazıya havale ediyorum. Umarım kısa süre içinde yazarım 🙂 (1.5 sene olmuş yazmadım hâlâ.)

Yukarıda artık Etsy için pek çok ücretsiz kaynak olduğunu belirtmiştim. Hatta artık yapmak istediğiniz hangi e-ticaret modeli ise olmayan Türkçe kaynak yok diyebilirim. Elinizi nereye atsanız kaynak fışkırıyor. Siz yeter ki o işi öğrenmek ve yapmak isteyin! Meraklı ve istekli olun. Yabancı kaynaklar zaten gani. Fakat yabancı kaynakları okuyup, anlayıp hayata geçirecek kişi sayısı malesef çok az. Onlarda zaten bu işten eğitim vererek ekmek yiyorlar. Şu anda en büyük Türkçe kaynak eksikliği ise Affiliate Marketing iş modelinde. Bazı işlerde öngörüm yüksek demiştim. Affiliate Marketing’ de onlardan birisi. Sabır gerektiren ve  yeterince kaynak olmadığı için pek bilinen ve tercih edilen bir e-ticaret sistemi değil. Ama birkaç yıla bundan da paralar kazanıp güzel eğitimler veren kişiler çıkacaktır. Bunlardan birisi olabilir miyim? Kim bilir.. Yoksa yine birilerini alkışlayan tarafta mı olurum bilmiyorum.

Gelelim ETSY ve ETSY ile gelir Etkinliğine

2022  Ağustos ayında dedim ki: Son çeyreğe yaklaşırken bu seneki son çeyrekte bari biraz para kazanayım. Affiliate yapsam zaman çok kısa. Web sitem veya açacağım sosyal medya hesabı için trafik çeksem bunun için ücretli reklam vereceğim. Kazanıp kazanmayacağım belli değil. Bu yüzden bunu doğal seyrinde yapıp başka zamana bırakayım dedim. Amazon’a girsem hem aylık sabit ücretleri, kargosu, toplu ürün alması, reklamları, give-awayleri derken yine büyük bir maliyet beni bekliyor. Onu da eledim. 

Shopify zaten başlı başına maliyet dolu.

Dropshipping desem, 3 yıl önce Meksika mağazam kapandığı için tamamen soğudum ve çok riskli bir iş modeli artık benim için.

Bu arada yukarıda saydıklarımın hepsi yapılabilir ve güzel paralar kazanılabilecek iş modelleri. Bunun içinde bu işlere zaman ve para ayırmanız ve tabi ki eğitim almanız gerekmekte. Ben yapmıyorum sizde yapamazsınız diye anlamayın lütfen.

Hal böyle olunca alternatiflerim arasında geriye ETSY kaldı. E-ticaret işleri için pek çok Facebook, whatsapp, Telegram gruplarında varım. Bu işleri aktif olarak yapmasam da hâlâ takip ediyorum. Aradan uzun zaman geçtiği için nereden başlayayım, ürünü nasıl yükleyeceğim vb konuları araştırma işine girdim. İşte tam bu noktada karşıma youtube’da Etsy ile Gelir çıktı. Bir video dinledikten sonra telegram grubuna katıldım. Şimdiye kadar pek çok facebook ve telegram grubunda zaten vardım. O gruplarda sağ olsun herkes genelde birbirine yardımcı olmaya çalışıyor. Fakat Etsy İle Gelir Telegram grubunda gördüğüm kadarıyla hemen hemen her soruya cevap veriliyordu. Hatta hem benim hem de başkalarının sorduğu sorular arada kaynadı gibi olduğu zamanda bile cevap verildiğini görünce çok şaşırdım. Grubun enerjisi, sinerji çok hoşuma gitti. Etsy satışı yapmıyor olmama rağmen grubu takip etmeye başladım. Acaba ne sorulmuş, ne cevap verilmiş, bende aynı durumla karşılaşırsam ne yapayım, önceden bilgim olsun diye soru ve cevapları okuyordum. Kısa sürede bazen o kadar çok bilgi bombardımanı oluyordu ki atlamak zorunda kalıyordum. Öyle olunca da ihtiyaç duyduğum konuyu arama çubuğuna yazarak ulaşmaya başladım. Tâ ki beni gruptan attıkları o güne kadar 🙂 

Gruptan Attılar 🙂

Olay şöyle gelişti; geçen haftalarda yurtdışına ürün satışı konusunda getirilen fatura kesme zorunluluğu idi. Buda pek çok kişi tarafından tepkiye neden oldu. Çünkü devlet ihracatı teşvik etmesi gerekirken veya kolaylaştırması gerekirken resmen bir balta indirmesi anlamına geliyordu. Ben bunu duyunca tamam dedim. Artık ETSy’de bitti benim için. Daha hiç ürün satışım yok, satıp satmayacağını görme şansım yok. Satsa ne zaman satacak kaç gün, kaç hafta hatta kaç ayda satılacak ilk ürünüm bilmiyorum. Eee sen git şirket kur deniliyordu. Ve bu küçük girişimci için daha hiç satış yapmadan bence büyük bir maliyet oluşturuyordu. Tamam herkes vergisini verecek, kimsenin kaçtığı yok. Hele bu işlerle uğraşanlar vergisel işlerden çok korkuyor ve zaten şirket kurmak istiyor veya esnaf muafiyet belgesi alıyor. Lakin bu işe giren çoğu kimse zaten kısıtlı sermaye ile işe giriyor. Birde böyle bir zorunluluk olunca (ki şuan yok) mikro ihracata darbe vurulacaktı. Bu işi kılıfına uydurup kötü niyetli olanların peşine zaten düşülsün. Ama bu işler son birkaç yılda olduğu için yasal bir düzenleme yok. Kimse bir şey bilmiyor. Bu noktada gümrükte faturalı çıkış on binlerce insanın iş yapamaz olması ve ülkeye yüzbinlerce lira dövizin ülkeye girmemesi demekti. Tabi ki de düzenleme şart ve gerekli. Ama bu şekilde değil de daha teşvik edici, kontrollü, kolay ve yol açıcı olması şeklinde olmalıydı.

Bende grubun çok hassas olduğu böyle bir durumda bir yorum yaptım. Bi baktım uyarı falan olmadan gruptan atılmışım. Çünkü grubun temel misyonu: bu iş bir ticaret ve kazanç elde eden herkes vergisini verecek. Lami cimi yok.. E bende hem vatandaş hem de bir vergi çalışanı olarak zaten bunun aksini düşünmem, düşünemem. Kazanç varsa vergide olacaktır. Yazdığım mesajda zaten yukarıda biraz değindim. Dedim ki kimse vergiden kaçmıyor. Girişimci önünü görene kadar biraz müsamaha göstertilmeli. Zaten iş olursa, para kazanılırsa şirket zaten kurulur vergi ödenir, şeklinde idi. Grup yöneticileri de sanırım beni vergi ödememi istemiyor anlaşmış olacaklar ki, yürü git deyip gruptan atmışlar 🙂 Neden öyle dedin , bunun böyle söyleme falan diyen de soran olmadı.

Bir düşünün lütfen, eğer bu ülkede araba alıp satıyorsanız bilirsiniz veya bilenler vardır. Türkiye’de ticari belgeniz olmadan 1 yıl içinde 3 tane araba satabilirsiniz. Fazlası olursa devlet diyor ki sen belli ki ticari faaliyet yapıyorsun bunu belgelendir ve vergini öde. Hal böyle iken böyle bir durum pek tabi ihracat yapanlar için de olabilir. Üretim yapan veya ihracat yapan şirketler konumuz dışında ben küçük yatırımcı ve girişimciler için bu durumu söylüyorum. Neden onlara da böyle bir şey olmasın 3 değil 33 olsun hatta hiç olmasın daha kolay ve teşvik edici bir yol elbet bulunur. Türkiye her konuda geleceği parlak bir ülke. Şuan ihracat yapan şirket sayısı 50 bin bile değilmiş. bu çok ama çok az bir rakam. Bunları teşvik etmek önlerini açmak gerekir. Kargo bile başlı başına büyük bir maliyet unsuru girişimciler için. İstikrar sürsün girişimcilerde Türkiye’de büyüsün….

Ben böyle yanlış anlaşılınca gruptan atılmak bana bir koydu bir koydu anlatamam 🙂 Ya daha ilan girecektim… ilk satışımı yapacaktım, bunun sevincini yaşayıp kargo işini, nasıl yapacağım telaşına düşüp gruptan yardım isteyecektim derken hooop engeli yedik 🙂 ….

Devamı ikinci yazımda…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir