UPS Kargo Gerçekten Hızlı Mı?

Bu yazı 2 kısımdan oluşuyor. Birinci kısmını 1 Aralık 2023’te yazmıştım. İkinci kısmını 4 Ocak 2024’te yazdım.

Birinci Kısım

Bu yaz Temmuz ayı gibi Niğde’de bir arkadaşımdan zeytinyağı, tereyağı , peynir gibi ürünler almıştık. Yine alma ihtiyacı oldu. Hiç olmazsa bildiğimiz güvendiğimiz kişiden alalım dedik ve başka ürünler satıp satmadığını sordum. Tereyağı , peynir, bazı bakliyatlar ve gezen tavuk yumurtası sattığını da söyledi. Eşime söyledim. Yumurta da almaya karar verdik. Almadan önce “hocam yumurtalar sağlam geliyor mu diye sordum. Gelir inşallah hocam daha önce gönderdim dedi”. Bunun üstüne 2 koli de yumurta sipariş ettim.  Arkadaş güzel şekilde paketleyip gönderdiğini söyledi.

Daha önce 2 kez bu arkadaşımdan ürün almıştık. Ürünler UPS kargo ile gönderiliyor. Önceki 2 sipariş perşembe günü kargoya verildi. Türkiye’de çoğu kargo şirketi kargoları hemen hemen ertesi günü teslim ediyor. Çok uzak mesafe olursa bu süre 2-3 güne çıkabiliyor. Perşembe günü gönderildiği için herhalde cuma gelir dedim. Gelmedi. Hadi mesafe uzak dedim herhalde Cumartesi öğlene kadar gelir dedim. Çünkü çoğu kargo şirketi cumartesileri de kargo teslim ediyorlar. Hatta Amazon, HepsiBurada Premium , Trendyol pazar günü  bile teslim ediyorlar. Daha geçen pazar günü 27 Kasım’da Trendyol kargo teslime yaptı mesela. Tabi onlar kendi kargo ağını kullanıyor o yüzden pazar teslim edebiliyorlar. Ben UPS’ ten pazar günü teslimat beklemiyorum zaten ama en azından cumartesi günü teslim edebilirlerdi onu da yapmadılar.

Bu son siparişimde hafta sonu araya girmesin erken gelsin diye arkadaşıma dedim ki:  hocam pazartesi ya da salı kargoya verebilir misiniz perşembe olunca kargo 4-5 günde geliyor dedim. Pazartesi kargoya veririm dedi. Hatta teyit etmek için pazartesi günü mesaj attım. Bana kargo bilgisi gönderdi.

Buraya kadar her şey tamammm. Gelelim şimdi kargonun yolculuğuna.

28 Kasım Salı günü oldu gelmedi. E hadi normal, biraz uzaktan geliyor sonuçta dedim.. 29 Kasım Çarşamba günü sabah 09:42’de kargonuz dağıtımda diye mesaj geldi. Hatta sistemde de dağıtımda olduğu görünüyordu. Tüm bunların görseli mevcut.

Bu arada daha önceki 2 siparişin ücretini arkadaşa hemen göndermiştim. Bu sefer kargo gelsin öyle göndereyim dedim. Hemen ödeyeyim ayıp olmasın diye de kargoyu bekliyorum ki mahçup olmayayım.

Çarşamba günü gelmesi gereken kargo yok, yine gelmedi.

Perşembe bakıyorum yine gelen giden yok. Sisteme baktım gün içinde dağıtılacak diyor. Telefonla aradım. UPS her şeyi bilgisayara bağlamış. İnsana ulaşmak mümkün değil. Telefonda bilgisayar kaydı bana 29 Kasım’da teslim edileceğini söyledi. Onunda kaydı var.

Gelelim bugüne. Yani 01 Aralık 2023. Saat sabah 09:19.

UPS’ten gelen bir telefon. Telefonun ucunda ki kişi ile sanki tanışıyormuşuz gibi bir ifade ve suçlayıcı bir tavırla:

“Ben Ups Aydınlı’dan (şubeden) arıyorum. Birader senin kargoda yumurta varmış. Kardeşim yumurtalar kırılmış. Bizimde bazı eşyalar zarar görmüş dedi. Birader koliyi açtık, yumurtaları temizledik. 30 tanesini kurtardık. Ben yumurtaları göndermicem. Diğer ürünleri bugün (1 Aralık ) teslim edicem yumurtaları gel burdan al ” dedi.

Böyle bir üslup karşısında açıkçası biraz şok oldum. UPS diyorsun, kurumsal diyorsun, yurtdışı şirket diyorsun ama sanki karşıda ki bizim mahalle de beni tanıyormuş gibi konuşuyor. 40 yaşını geldim tanımadığım kimseye böyle hitap etmedim. Hatta kim olursa olsun mümkün mertebe hep “siz” diye konuşan biriyim. Neyse dedim içimden. Boş ver. Olayı halletmeye çalışmak için yerlerini sordum. Hadi dedim yakınsa gider alırım dedim. Yerimiz Aydınlı’da dedi. Haritadan baktım bana 25 km, git gel 50 km. E dedim  diğer ürünleri getireceksin yumurtalar gelmicek bu nasıl bir şey dedim. Karşıda ki kişi yine arada birader diyor kardeşim diyor. Üslup hitabet, kurumsallık elbette önemli. Hele ki sen uluslararası bir şirkette çalışıyorsun karşıda tanımadığın kişiye birader diyorsun. Normalde böyle şeye pek takılmam. Çünkü birisini ararsın ismiyle hitap edersin, beyfendi dersin konuşmanın seyri içinde abi dersin, kardeş dersin onu anlarım ama telefonu açar açmaz birader demesi ve diğer ürünler gelecek ama yumurtaları gel al demesi bardağı taşıran son damla oldu ve tabiri caizse benim kayışlar koptu. Bende “öncelikle şu kardeş ve biraderi bir  bırakın ben sizin kardeşiniz değilim dedim. Ne yapıyorsan onu yap. Neyi gönderiyorsan gönder deyip” telefonu kapat dedim.

Benim konuşmamı duyan arkadaşım, ne oldu dedi. Mevzuyu anlattım. UPS merkezde tanıdığı varmış. Aradık yetkili olduğunu düşündüğüm kişiye mevzuyu anlattım. Bana yumurta zaten yasak falan dedi. Bende teslim alırken içinde ne olduğunu sormamışlar mı dedim. Gönderici kişi gıda işi yapıyor daha önce yumurta göndermiş dedim. Hatta ben UPS sevmediğimi, geç teslim edildiğini ekledim. Tamam dedi. Takip numarası istedi. İyi günler deyip telefonu kapattık. Sonra şubeyi aramış. Sonra beni geri arayıp tamam bütün ürünler gelecek dedi.

Akabinde bana ürünleri gönderen arkadaşı aradım. Durumu anlattım. O’da , yine, daha önce yumurta gönderdiğini hiç sorun yaşamadığını söyledi. Kolinin ambalajını çok iyi yaptığını hatta kolinin üstüne “İÇİNDE YUMURTA” var diye de yazdım, bilgileri var dedi.

Velhasıl 29 Kasım’da teslim edilmesi gereken kargom 4 gün geçmesine rağmen hâlâ gelmedi.

Sanırım kargocu sen istediğinde değil ben istediğimde teslim ederim demek istedi 🙂 .

Şimdi soru şu: Madem koli UPS deposuna 29 Kasımda girdi. Demek yumurtalar o zaman sağlamdı. Neden beni o zaman aramadılar?

30 Kasımda neden teslim etmediler? 30 Kasımda kırık olmayan yumurtalar. 1 Aralıkta mı kırıldı?

Yumurta görünürde kırılgan bir yapıya sahiptir. Rahmetli Amcamın 3 tane tavuk çiftliği vardı. Ben ortaokul ve lisede o tavuk çiftliklerinde çalıştım. Koli koli, binlerce koli yumurta kamyonlarla Türkiye’nin dört bir ucuna giderdi. Kamyonun altına ve yan taraflarına destek koyduktan sonra istediğin uzaklığa gider yumurta. Taşımasını bilirsen zaten sorun olmaz. Mesela süpermarketlerde satılan yumurtaları düşünebilirsiniz.

İkinci Kısım

1 Aralıkta saban yaptığımız yukarıda ki konuşma neticesinde kargonun gerçekten Cuma günü geleceğini sandım. Eee nede olsa merkezden bir yetkili ile de görüşmüştük. Bilin bakalım ne oldu? Kargo Cuma günü gelmedi. Kargoda gıda ürünü olduğu bilindiği halde teslim edilmedi. Velhasıl 29 Kasımda teslim edilmesi beklenen kargo 5 gün sonra 4 Aralık günü teslim edildi. Tabi yumurtaları göndermediler.

Bana ürünü gönderen arkadaşıma yumurtaların gelmediğini ve ne kadar borcum olduğunu söyledim. Daha sonra o arkadaşım kargo ile iletişime geçti. Şöyle bir şey olmuş. Ben onlara gelip yumurtaları alacağım demişim, Onlarda benden haber beklemişler. Halbuki cuma günü görüşmemizde hepsinin getirileceği konuşulmuştu. Bana tekrar almaya gidip gidemeyeceğimi sordu. Bende gidemeyeceğimi söyledim. UPS biz götürürüz ama kırılırsa mesuliyet kabul etmeyiz demiş. Tamam getirsinler hocam dedim. Ve böylelikle 7 Aralık tarihinde de yumurtalar teslim edildi. Gerçekten kırılmaması için çok güzel muhafazalı bir şekilde göndermişler.

Başlıkta ki yazı UPS kargoyu telefonla aradığınızda ilk önce size söylenen söz. UPS Hızlı Kargoya hoşgeldiniz di sanırım. Şimdi tüm bu yaşadıklarımdan sonda bu sorunun cevabını sizlere bırakıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir