Bu Kitaplar “Nadir Kitap”

Bir önceki yazımda kitap alacağım zaman baktığım ilk yerin Letgo olduğunu ve yaklaşık 1 sene önceki güncelleme ile kendisini nasıl bitirdiğini anlatmıştım. Buraya tıklayarak o yazımı okuyabilirsiniz.

Hâl böyle olunca farklı kitap alma alternatiflerine yöneldim. Bunlardan birisi de hepimizin bildiği bir kitap ararken sürekli karşımıza çıkan Nadir Kitap oldu.

Bunca yıldır kitaplarımı letgo hariç idefix, kitapyurdu, d&r gibi sitelerden alırım. Hâlâ onlardan almaya da devam ediyorum. Tabi indirim yaparlarsa 🙂 Bunların yanına da şimdi Nadir Kitap eklendi.

Nedense aklımda Nadir Kitap için olumsuz bir düşünce var. Sahaf sitesi olmasına rağmen pekte uygun olmadığını düşündüğümden sanırım. Birde kargo ücretinden dolayı pek bakmadığım bir yerdi.

Nadir Kitabın bir diğer gıcık özelliği ise satıcılarla yüz yüze gelmenizi ASLA istemiyor. Bunu da şöyle anladım. Her satıcının sosyal medya hesabı yok. Google haritalarda da çıkmıyorlar. Öyle olunca site üstünden yerlerini nerede olduğunu sorma gafletinde bulundum. Arada bir mesaj gelmiş mi diye bakıyorum. Yok. Ertesi gün bakıyorum hiçbirinden yine cevap yok. Sonra gönderdiğim mesajlara bir bakayım dedim. Anaaaa benim gönderdiğim mesajlarda yok! Meğer sistem buna sıkı yönetim ilan etmiş. Gönderilen her mesaj sanki hapishane mektuplarının okunması gibi okunuyormuş. Eğer benim gibi saftirik hareket edip satıcıya adresini sorarsanız o mesajlar siliniyormuş. Tabi buna uyanmam epey zaman aldı. Bu şekilde göz hapsinde olmak benim için fazla rahatsız edici bir durum. Bir tarafta 5 kuruş almadan satıcı ile seni yıllardır ücretsiz buluşturan Letgo, diğer tarafta milyonlarca kitap satan Nadir Kitap. Sanki her kitap almak isteyen kitapçıya gidip alacak! Ya adım atmasını sevmeyen insanlar var bu ülkede. Ayrıca Kitantik bu konuda hiç ketum değil. Satıcını açık adresini bile yayınlıyor. Hem zaten adres olsa bile bazı satıcılar depodan sattığı için gelmemizi istemiyorlar. Bunu da bildirmiş olayım. Yani bir satıcıyı buldunuz diyelim. Adrese gelebilir miyim diye sormadan sakın gitmeyin. 

Bir şekilde 2 satıcıya giderek kitap aldığım oldu. Hatta onların yerine gidince almak istediğim kitaplar yanında başka kitaplar alarak ordan çıktığımı da söyleyeyim.

En çok satın alığım kitap türleri arasında borsa ile ilgili kitaplar var. Aradığım ve baskısı olmayan kitaplardan birisi de Duygusuz Yatırımcı kitabı idi. Bunu Nadir Kitap’tan görüp takibe aldım. Bir satıcı sanırım %30-%50 arası bir indirim yapmıştı. Net hatırlamıyorum. Baktım kitap diğer satıcılara göre biraz uygun geliyor. Hemen aldım. Dediğim gibi baskısı olmadığı için hemen almak istedim. Yanına 7-8 kitap daha ekledim. Kitaplar sanırım İzmir’den geldi. Gördün mü NK, kitapları İzmir’e gidip almadım yani!

O gün NK’ın indirimler slaytı dikkatimi çekti. Bazı satıcılar %50’ ye kadar indirim yapıyorlardı. O gün bu gündür sanırım 4 ay oldu, Her gün NK’ta kim indirim yapmış diye bakarım. İnanır mısınız %50 indirim yapanlar genelde hep aynı sahaflar. Maalesef onlarda da aradığım kitaplar yok.

Birde acı ama gerçek. İndirim yapan bazıları fiyatları önce bindirip sonra indirdiğini fark ettim. Takibimdeler ama daha onlardan alışveriş yapmadım.

Son olarak aradığınız bir kitap olursa uyguna almak için ya da baskısı olmadığı için olabilir Nadir Kitaba’da bakmanızı tavsiye ederim.

Kitaplar yoldaşınız olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir